1397/09/14 18:09:54 Print Email facebook Google twitter
طلاق عاطفی چیست ؟ طاهره آخوندزاده

طلاق عاطفی چیست ؟

طلاق عاطفی به سردی رابطه میان زن و شوهر گفته می شود و وجود این مشکل در یک رابطه باعث بی مهری و کم شدن انرژی مثبت در خانواده می شود.

این افراد با فاصله ای که از لحاظ عاطفی و جسمی با یکدیگر دارند خط قرمزهایی را برای همدیگر مشخص کرده و هرکدام در خلوت خود دیگری را متهم می کند. درک نکردن صحیح از رفتار و گفتار یکدیگر، نداشتن شناخت کافی از روحیات طرف مقابل و عاقبت بی علاقگی و سردی نسبت به شریک زندگی خود، دست به دست هم می دهد تا یک طلاق عاطفی را به وجود آورد. طلاق عاطفی عموماً از سال های پنجم و ششم زندگی شروع می شود یعنی وقتی که افراد امیدی به تغییر همسر ندارند و از طلاق رسمی هم ناامید هستند به تدریج فاصله آن ها از هم زیاد می شود. طلاع عاطفی عموماً سه مرحله دارد در مرحله اول سرزنش می باشد که شروع کننده تمرکز خود را متوجه همسر می کند و او را در تمام اتفاقات مقصر می داند، شروع کننده در بیشتر موارد افسرده و ناراحت است، آشفته به نظر می رسد و انرژی ندارد. فرد شروع کننده می خواهد از یک زندگی پراسترس به آرامش رسد چون دارای عصبانیت، افسردگی و ترس است ولی می خواهد همه چیز را عادی جلوه دهد.

مرحله دوم غم و اندوه فراوان است که به هر اظهار نظری از جانب اطرافیان واکنش قهر نشان می دهد و به شدت در افکار و احساسات خود غوطه ور است و در مرحله آخر آن خشم است که بیشترین بخش آن شامل همسر می شود، در این مرحله شروع کننده خود را محق می داند که عصبانی شود و همسرش باید تاوان اعمال وی را بدهد. در طلاع عاطفی همسران هیچ نشاط، حس درک متقابلی ندارند و به اجبار زیر یک سقف زندگی می کنند چون یا نیاز مالی دارند یا به خاطر بچه ها هست و یا اینکه از قضاوت های اجتماعی می ترسند.

درج نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
نظر شما :
   

copyright