1397/08/13 15:36:23 Print Email facebook Google twitter
دکتر فهیمه قشقایی

خود ارضایی کودکان

معلوم نیست کودکان دقیقا از چه سنی می فهمند رفتار جنسی میتواند ، میان فردی باشد. کودک ابتدا با حس کنجکاوی و کشف بدن خود و به دنبال آن کسب لذت، اغاز میکند به مرور زمان به کشف و لمس تن دیگری تغییر شکل پیدا میکند.واضح است نگرشها و ارزش های فرهنگی تا حد زیادی موثرند. ولی ثابت شده پیش دبستانی ها در مورد بدن خود و دیگران خیلی کنجکاوند و به محض فرصت پیدا کردن با کودکان دیگر، اکتشافات جنسی انجام میدهند و حتی گاهی اعمال جنسی بزرگسالان را نیز انجام میدهند. احتمال وقوع چنین بازیهایی بین خواهر و برادرها کمتر اتفاق میوفتد تا دوستان( بیشتر به دلیل اختلاف سنی که بین خواهر و برادر ممکن است باشد.... ).

 

 

دلیل خود ارضایی کودکان

دلیل خود ارضایی کودکان ، این است که ممکن است کودک یک بار از لمس ناحیه ی تناسلی بدن خود خوشش آمده و بعد در شرایط مختلف اقدام به تکرار این عمل می کند اما هدف او کسب لذت جنسی به معنای آن چیزی که در بزرگسالان تجربه می شود ، نیست.

واکنش والدین در برابر استمنا کودکان

v   اطمینان دادن به اولیا در مورد اطلاعات غلط در راستای ضرر بسیارزیاد این عمل مانند کور شدن . ناراحتی های عصبی شدید( البته زمینه های مذهبی و فرهنگی خانواده ها باید در نظر گرفته شود).

v   کسب تاریخچه ای و گزارش در مورد زمان. مکان خودتحریکی و نحوه عکس العمل والدین

v   والدین باید از رفتارهای خشن و ترساننده پرهیز کنند.زیرا ممکن است کودک را به انجام سایر رفتارهای خشن و انحراف برانگیز سوق دهد.

v   نباید دست کودک را گرفت  یا او را از دمر خوابیدن  منع کرد بلکه باید به کودک گفته شود این رفتار جامعه پسند نیست و یا حواس بچه را به سایر فعالیت ها پرت کرد.

v   خستگی. تنهایی و بی توجهی علت شایعی برای این رفتار می باشد.

v  مادر میتواند وقت بیشتری برای کودک بگذارد و او را در اغوش بگیرد البته این رفتار نباید جنبه تشویق پیدا کند زیرا کودک ممکن است برای جلب توجه والدین این کار را بکند

در موارد زیر مشورت کردن با متخصص ضروری است 

v   اگر همچنان این عمل تکرار شد کودک برای بررسی دقیق تر اندام تناسلی ، نزد پزشک برده شود.

v   ممکن است سواستفاده جنسی بانی این کار باشد.

v   کودک به خود تحریکی در مکان های عمومی ادامه دهد

v   مادر فکر میکند کودک این رفتار را از فردی دیگر اموخته است

v   کودک سعی کند دیگران را تحریک کند

v   تکرار رفتار و طول کشیدن ان تا 5 الی 6 سالگی

درج نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
نظر شما :
   

copyright