1397/08/13 15:51:43 Print Email facebook Google twitter
دکتر فهیمه قشقایی

سوگ و طلاق

طلاق یکی از موقعیت های دشوار با تجربه احساس طرد شدن است. معمولا کسی که خواستار طلاق نیست، احساس طردشدگی بیشتری تجربه می کند، اما معنایش این نیست که طرف پیشنهاددهنده طلاق احساس طرد را تجربه نمی کند....................

 

 

سوگ چیست؟

سوگ به معنی غم و اندوه شدید در مقابل فقدان ناشی از مرگ یک عزیز، گم کردن یا دزدیده شدن اشیای گران قیمت، از دست دادن عضوی از بدن، اخراج از شغلی، طلاق و یا جدایی است. در عین حال، برخی از افراد مهارتهای لازم برای مواجهه با سوگ را ندارند و دچار سوگ ناهنجار میشوند.

فرد سوگوار (در این متن فردی که طلاق گرفته یا فردی را از دست داده مد نظر است) معمولا همگی مراحل سوگ را تجربه میکند.البته بستگی به نوع شخصیت هر فرد دارد که چه میزان در هر مرحله بماند. لازم به ذکر است تجربه همه مراحل طبیعی است اما ماندن در هر مرحله به مدت طولانی ، مشکل ساز است. بطور میانگین معمولا 6 ماه تا یکسال این دوره طی میشود.

مراحل سوگ

1.مرحله انکار: فرد به صورت بهت زده تصور میکند که طلاقی صورت نگرفته  یا فکر میکند مگر میشود ؟!!!!!

2.مرحله خشم: فرد از طرف مقابل شدیدا عصبانی است ( فکر میکند که تو باعث این اتفاق بودی.) همچنین از سرنوشت. از اطرافیان و حتی زوج های خوشبخت هم عصبانی است. از تنها ماندن. از افزایش مسولیت و تغییر شرایط می ترسد و همین ترس باعث عصبانیت فرد میشود. در این مرحله سوالاتی به فکر فرد می رسد، که چرا من؟ چرا طلاق و جدایی برای من باید بیافتد؟ چرا منو ترک کرد؟ چرا منو طلاق داد؟ چرا مجبوریم این کارها رو انجام بدهیم و طلاق بگیریم؟ چرا رویاهامون نابود شد؟ چرا باید بچه ها رو ترک کنم و طلاق بگیرم؟ و فکر اصلی فرد این است که ای کاش این اتفاق برای من نیافتاده بود. ای کاش طلاق نمی گرفتم. سرزنش خود و اطرافیان ازنشانگان مهم این مرحله است.

3.مرحله تردید و احساس گناه ( چانه زنی) : فرد تصور میکند شاید شرایط را بتواند مانند موقعیت مساعد گذشته و اول برگرداند.  به بیانی دیگر تکرار مکررات پیش می آید.

4.مرحله غم یا افسردگی: به این معناست که فرد این واقعیت را می‌پذیرد که رابطه از بین رفته  و آن را درک می‌کند غم، اندوه و لذت نبردن از چیزی و گریه کردن‌های مداوم نشانه‌ای از این مرحله است .همچنین این افراد مشکلاتی را در خواب، غذا خوردن و میل جنسی پیدا می‌کنند.بیشترین نیاز برای حمایت شدن و محبت در این مرحله است. برخی از این افراد در این مرحله ممکن است با جنس مخالفی دیگر برخورد کند و ممکن است به راحتی تحت تاثیر محبت او قرار گیرد.در حالیکه ممکن است بخاطر پر شدن این خلا عاطفی انتخاب اشتباه دیگری آغاز گردد.

5.مرحله پذیرش: سرانجام فرد به مرحله آخر یعنی پذیرش می رسد. .چنانچه تصمیم بر جدایی صحیح باشد  این فاصله  می تواند منشا رشد برای او شود.در این مرحله فرد زندگی جدیدش را قبول می کند و جداییش را می پذیرد. و ممکن است گاهی از جدایی اش راضی و خشنود باشد. در این مرحله از جدایی، فرد متوجه می شود که می تواند رابطه جدیدی داشته باشد. می تواند سبک زندگی اش را عوض کند. می تواند سبک زندگی جدیدی برای خودش داشته باشد. می تواند از چیزهایی که در رابطه قبلی بی بهره بود،بهرمند شود. احتمالاً به این نتیجه می رسد که زندگی هنوز زیبا است. و ممکن است اینده برایش روشن باشد. کم کم زندگی عادی خود را پیش می گیرد و بیشتر به ظاهر و احساسش اهمیت می دهد و به جای گذشته به آینده می نگرد

اینکه دو نفر مناسب یکدیگر هستند یا خیر میتواند به کمک یک مشاور به راهنمایی گرفته شود.گاهی جدایی میتواند مفید باشد ولی نه همیشه.

مرکز روانشناسی و مشاوره پیوند

درج نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
نظر شما :
   

copyright