1397/08/13 15:15:53 Print Email facebook Google twitter
دکتر مجتبی انصاری

آنورکسیا نروِسایک

اصطلاح آنورکسیا نروسایک اختلال روانشناختی میباشدکه به بی اشتهایی اشاره دارد، و اصطلاح نروزا نشان می دهد که بی اشتهایی به دلایل هیجانی(احساسی)روی داده است.

اصطلاح آنورکسیا نروسایک

اختلال روانشناختی میباشدکه به بی اشتهایی اشاره دارد، و اصطلاح نروزا نشان می دهد که بی اشتهایی به دلایل هیجانی(احساسی)روی داده است. نشانه های اصلی آنورکسیا نروزا، گرسنگی دادن به خود و امتناع از رسیدن وزن بدن به وزن عادی(یا حداقل وزن عادی)است. این اختلال بیشتر در دختران نوجوان دیده می شود، سن شروع آن معمولا در نوجوانی یا اوایل بزرگسالی(تا قبل از ۲۵ سالگی)است، بیشترین سن شروع را بین ۱۴ تا ۱۸ سالگی اعلام‌کرده اند. این اختلال اغلب بعد از یک دوره زندگی پر استرس یا یک دوره رژیم غذایی افراطی آغاز می شود که شیوع آن در زنان تقریبا ۱۰ برابر مردان است. فرد از خوردن غذای مناسب و در نتیجه کسب انرژی لازم خودداری می کند و این موضوع به کاهش وزن شدید منجر می شود‌ منظور این است که وزن فرد بزرگسال از حداقل وزن معمول، یا وزن کودک یا نوجوان از حداقل وزنی که برای سن او انتظار می رود‌، کمتر است.فرد از افزایش وزن یا چاق شدن به شدت میترسد، یا به طور دائم رفتارهایی پیش می گیرد که مانع افزایش وزن می شوند، حتی زمانی که کمبود وزن چشمگیر دارد. از وزن بدن یا شکل اندام خود برداشت غلط دارد،ارزشی که برای خودش قایل می شود بیش از حد و به طور غیرمنطقی تحت تاثیر وزن بدن یا شکل اندامش است و با این که کمبود وزن دارد، قبول نمی کند که این کمبود وزن برای سلامتش جداً ضرر دارد. دو نوع فرعی برای اختلال آنورکسیا وجود دارد:۱)محدود کننده و ۲)تصفیه
در نوع محدود کننده فرد حداقل در سه ماه گذشته خودش را مجبور به استفراغ نکرده یا از ملین ها،ادرارآورها و روده شورها استفاده بی مورد نکرده است و صرفاً غذا خوردن خود را محدود کرده‌است. در این مورد کاهش وزن از طریق رژیم گرفتن،روزه گرفتن و یا ورزش مفرط حاصل می شود. 
در نوع تصفیه فرد حداقل در سه ماه گذشته خودش را به استفراغ انداخته یا از ملین ها،ادرارآورها یا روده شور ها استفاده بی مورد کرده است. به علت تاثیر فیزیکی شدید این اختلال در بدن، آنورکسیا با چند نشانه بیولوژیک همراه است که عبارتند از: خستگی؛آریتمی قلب؛فشار خون پایین؛خشکی پوست و شکنندگی مو؛ مشکلات کلیوی،روده ای و معده ای؛ فقدان غیر طبیعی دوره های قاعدگی؛ و سرد شدن غیر عادی بدن.
با توجه به تصویری که امروزه رسانه های عمومی از اندام ایده آل نشان میدهند ایده آلی که اندام لاغر و کشیده را الگوی  زیبایی و جذابیت قرار داده است در رفتارهای مربوط به خوردن تاثیر میگذارد.این علائم به خصوص در دختران نوجوان و جوان که از ظاهر و وزن بدن خود ناراضی هستند بایستی جدی گرفته شود وممکن است تهدیدکننده حیات شخص باشد و حتی در صورت وجود یک یا دو تا ازین علائم در خود یا اطرافیان حتما باید به کلینیک های روان شناسی مراجعه کنید.

درج نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس ایمیل :
نظر شما :
   

copyright